Narzędzia takie jak suwmiarka czy mikrometr odgrywają znaczącą rolę w niemal każdej gałęzi przemysłu. W podstawowym wyposażeniu warsztatów znajdują się też inne urządzenia, które dostarczają wiele możliwości zastosowań - jednymi z nich są czujniki pomiarowe.

Spis Treści

    Czujnik zegarowy jest bardzo popularnym urządzeniem pomiarowym, wykorzystywanym najczęściej w warsztatach produkcyjnych oraz laboratoriach. Pomimo, że jest to niewielkie urządzenie o prostym działaniu, znajduje zastosowanie w wielu przypadkach, gdyż jest idealnym narzędziem do kontroli. Na początek przyjrzyjmy się bliżej budowie czujnika.

    1. Budowa czujnika zegarowego

    W analogowej wersji urządzenia, podstawowym elementem jest przekładnia zębata. To dzięki niej wskazówka tarczy zegara - wyposażona w skalę oraz podziałkę – wykonuje kilka obrotów w całym zakresie pomiarowym. Najczęściej spotykana podziałka  wynosi 0,01 mm, lecz występują również czujniki o większej dokładności 0,001 mm (mikronowe). Tarcza zegara, która może mieć różne wymiary, w większości czujników jest ruchoma, dzięki czemu możemy nią dowolnie obracać. Większość tego typu urządzeń posiada dodatkowo wskaźniki tolerancji oraz śrubę blokującą, a także możliwość wymiany końcówki.

     

    budowa czujnika pomiarowego

    2. Rodzaje czujników pomiarowych

    Wszystkie czujniki pomiarowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: zegarowe (analogowe) oraz elektroniczne.

    • W czujnikach jedną z występujących najważniejszych różnic, jest podziałka. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, standardowa podziałka wynosi 0,01 mm (zobacz tutaj), natomiast równie często występuje dokładniejsza podziałka mikronowa 0,001 mm (zobacz tutaj), która sprawdzi się przy bardziej precyzyjnych pracach.

    czunik mitutoyo 0 01mm 2046sb czujnik zegarowy z podzialka mikronowa 0 001 mm

    • Równie popularnym czujnikiem jest tzw. diatest lub inaczej pupitas, czyli czujnik dźwigniowo-zębaty. Posiada ruchomą końcówkę, wykonaną zazwyczaj ze stali lub węglika. Umożliwia pomiar w obu kierunkach i występuje w wersji pionowej oraz poziomej.

    mitutoyo czujnik pionowy diatest pupitas 513 454e261 accud czujnik dzwigniowo zebaty poziomy

    • Kolejnym typem jest czujnik 3D, który charakteryzuje się izolowaną końcówką. Dzięki zastosowaniu go do frezarek i drążarek, możliwe jest zredukowanie bicia praktycznie do zera oraz ustawienie osi wrzeciona na obrabianym przedmiocie.

    czujnik 3d schut mikrokator

    czujnik precyzyjny compika kafer

    • Jednym z najmniej popularnych rodzajów jest czujnik z prostopadłym trzpieniem. Pozwala on przede wszystkim na wygodny pomiar w przypadku, gdy ułożenie kontrolowanego przedmiotu nie pozwala nam na użycie tradycyjnego czujnika.

    czujnik z prostopadlym trzpieniem

    3. Zastosowanie czujników pomiarowych

    Głównym zastosowaniem czujników zegarowych, jest sprawdzenie wszelkich nieprawidłowości geometrycznych detali. Dzięki tym urządzeniom możemy kontrolować kolistość elementów, a także ich płaskość i równoległość płaszczyzn. Przydatne w tym przypadku są znaczniki tolerancji, które pomagają nam ustalić limit tolerancyjny dla kontrolowanego obiektu.

    Ze względu na wygodę użytkowania, czujniki stały się jednymi z najczęściej wykorzystywanych sprzętów do kontroli bicia wrzeciona w takich urządzeniach jak np. tokarka. Przy pomocy maszyny z zamocowanym obrotowo sprawdzanym elementem, kontrola detalu staje się wygodną i prosta czynnością. Ustawiamy wtedy za punkt odniesienia wymiar nominalny, który uzyskujemy przy użyciu płytek wzorcowych, o których pisaliśmy szerzej w artykule Płytki wzorcowe - czym są i do czego służą?

    Bardzo częstym zastosowaniem jest wykorzystanie czujników w średnicówkach dwupunktowych i trójpunktowych.

    241 accud srednicowka 2 punktowa elektroniczna 907 770

    Czujniki mają również zastosowanie jako głębokościomierz, po uprzednim zastosowaniu specjalnego mostka.

    292 accud glebokosciomierz zegarowy 0 300 0 01mm

    Wykorzystanie czujników zegarowych sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi kontrola powierzchni, lub ustawienie osiowe. W tym przypadku ograniczać może nas tylko wyobraźnia.

    4. Jak mierzyć czujnikiem zegarowym?

    Pomiar przy pomocy czujnika zegarowego jest jedynie pomiarem pośrednim. Oznacza to, że nie uzyskujemy wartości wielkości mierzonej, a jedynie odchyłkę od ustawionego wcześniej wymiaru wzorcowego zero. Jak zatem dokonać kontroli za pomocą czujnika zegarowego? Poniżej opisujemy użycie czujnika na przykładzie sprawdzenia dowolnego detalu.

    1. Czujnik zamocuj na stabilnym statywie np. magnetycznym.

    2. Ustaw go w pozycji wyjściowej przy pomocy wzorca tak, aby wskazówka była skierowana na zero.

    3. Określ granice tolerancji odchyłki przy pomocy znaczników na tarczy.

    4. Następnie unieś trzpień pomiarowy i umieść sprawdzany detal pod końcówką czujnika.

    5. Jeśli skontrolowany element mieści się w określonej skali tolerancji, oznacza to jej prawidłowy wymiar detalu. Natomiast, jeśli wskazówka znajduje się poza znacznikami, wskazuje to na nieprawidłowy wymiar kontrolowanego elementu.

    5. Przydatne akcesoria

    Jak każde urządzenie, czujnik zegarowy często wymaga dodatkowych akcesoriów, aby ułatwić nam pracę. Jednym z najczęściej stosowanych i znacznie ułatwiających zadanie, jest statyw magnetyczny, który pozwala na bezpieczne i nieruchome zamontowanie czujnika. Zamocowanie czujnika na podstawie jest ważne szczególnie w przypadku bardzo precyzyjnych prac i pomiarów, ponieważ pozwala zniwelować błąd oczytu.

    podstawa magnetyczna mitytoyo

    Kolejnym równie ważnym akcesorium do czujników typu pupitas są uchwyty. Występują one w dwóch rodzajach: prostym i wygiętym, dla wygody kontroli.

    268 accud uchwyt do czujnika dzwogniowo zebatego 55mm fi 8mm 268 055 01accud uchwyt do czujnika dzwigniowo zebatego 269 060 01

    Podczas pomiarów równie często zachodzi potrzeba wymiany końcówki pomiarowej czujnika. Ze względu na szeroki wybór końcówek pomiarowych na rynku, czujnik możemy dopasować do praktycznie każdej mierzonej powierzchni.

    270 005 accud koncowka stalowa plaska 270 006 accud koncowka stalowa punktowa270 accud koncowka weglikowa do czujnika 270 001

    Dodatkowo do końcówek możliwe jest zastosowanie przedłużki, co pozwala na pracę czujnika przy większym dystansie.

    270 000 accud przedluzka do koncowek stalowa

    Podsumowując, czujniki zegarowe to urządzenia, które pozwalają na wszechstronne zastosowanie. Służąc jako narzędzie do kontroli, pozwalają na użycie w niemal każdej gałęzi przemysłu.